Athletics‎ > ‎

Winter Sports

Boys Basketball 
 DateOpponentTimeResult 
12/1Oak Harbor 4:45  W 53-42
12/6Wauseon 4:45 W 59-52
12/9Otsego 4:45  W 50-34
12/15 @ Elmwood 4:45  L 52-48
12/20 Fostoria 4:45  W 68-40
12/23 @ Eastwood 4:45  W 59-32
12/27 Gibsonburg 4:45  W 53-34
12/30 Anthony Wayne 4:45  L 63-61
1/5 Woodmore 4:45  W 72-40
1/10 @ Rossford 4:45  L 69-66
1/13 @ Lake 4:45  W 56-37
1/14 @ Columbian 4:45  W 64-62
1/20 @ Otsego 4:45  W 55-30
1/26 Elmwood 4:45  W 58-46
1/28 @ Swanton6:00  W 56-45
2/3 Eastwood 4:45  W 47-33
2/7 @ Fostoria 4:45  W 67-32
2/10 @ Woodmore 4:45  W 46-38
2/11 @ Clyde 4:30  W 77-56
2/17Rossford 4:45  W 54-34
2/18 Old Fort 6:00  W 58-42
2/24 Lake 4:45  W 61-38
3/3Sectional Finals
@ Oak Harbor 
 8:00 W 48-38
 3/9     Districts @ Central Catholic
vs. Cardinal Stritch
 8:00 
    

Wrestling 
 DateOpponentTimeResult 
12/7Woodmore/Lake5:30  W 2-0
12/13@ Otsego/Fostoria 5:30 W 1; L 1
12/17@ Fremont St. Joe 10:00  1st/ 12
12/27 @ MIT 9:00  
12/28 @ MIT 9:00  5th - 44
1/6 @ P.I.T. 4:30  
1/7 @ P.I.T. 9:30  5th - 24
1/10 @ Eastwood/Elmwood 5:30  W 2-0
1/13 @ Gold Medal Duals 3:00  
1/14 @ Gold Medal Duals 9:30  1st - 10
1/17 @ Rossford/Bryan 5:30  W 2-0
1/27 @ SMCC Division III Duals 2:00  
1/28 @ SMCC Division III Duals 10:00  1st - 9
2-1State Duals Regional Semi-Finals   
2/11 @ NBC Fostoria 10:00   1st - 8
2/24Sectionals @ Lake 
 
2/25 Sectionals @ Lake  2nd - 14 
 3/3Districts @ Waite HS  
 3/4Districts @ Waite HS  3rd - 56 
3/9 - 3/11State Wrestling Tournament:
State Qualifiers:

Oscar Sanchez, Dylan D'Emilio, Julian Sanchez, James Limongi, Dustin Morgillo, and Xavier Beach
  

Gray Wrestling Schedule
 DateOpponentTimeResult 
 12/9@ Iron ManTBD  
 12/10@ Iron Man TBD 28th/85
 12/17@ Clyde JV Tournament 9:00  
12/22@ Anthony Wayne JV Tournament10:00  
1/21 @ Edison JV Tournament 10:00  
Girls Basketball
 DateOpponentTimeResult 
11/25Maumee6:00  W 37-31
11/29Oak Harbor 6:00 L 60-43
12/2Otsego 6:00 L 46-41
12/6@ Old Fort 6:00  L 71-39
12/8 @ Fostoria 6:00  W 53-44
12/10 @ Delta 1:00  L 51-46 
12/13 Elmwood 6:00  L 69-48
12/16 @ Eastwood 6:00  W 60-32
12/19  @ Hopewell Loudon 6:00  L 54-42 
12/29 @ Anthony Wayne5:00  L 62-38
1/3 @ Rossford 6:00  W 72-43
1/6 @ Lake 6:00  W 48-42
1/12 @ Otsego6:00  L 63-39
1/17 Calvert 6:00  W 57-17
1/19 Fostoria 6:00  W 54-46
1/24 Eastwood6:00  L 33-24
1/27 @ Elmwood6:00  L 56-50
2/2 @ Woodmore 6:00  L 59-44
2/4 Maumee Valley Country Day 6:00  W 54-23
2/9 Rossford 6:00  W 70-33
2/16Lake6:00  W 55-51
2/21 vs. Eastwood @ Sylvania Northview7:00  L 44-30
 2/25   Sectional Finals @ Sylvania Nothview     1:00