Athletics‎ > ‎

Fall Sports

Fall Sports Calendar

Football
 DateOpponentTime         Results 
8/26 @ Toledo Scott  5:00 pmW 52-12 
9/2Oak Harbor 7:00 pm W 41-7 
9/9Perkins (Senior Night)  7:00 pm L 20-8
 9/16@Elmwood  7:00 pm W 53-15 
9/23  @Woodmore 7:00 pm W 48-14 
9/30 Rossford (Homecoming)  7:00 pm W 27-0
10/7  @Eastwood 7:00 pm L 28-27 
10/14  @Fostoria 7:00 pm W 43-12
 10/21 Lake 7:00 pm W 19-0
10/28  Otsego (Band Night) 7:00 pmL 45-21
11/5 State Playoffs @ Creston Norwayne 7:00 pm L 28-6 

Girls Soccer
 DateOpponentTime         Results 
8/22Northwood 7:00 pmW 6-0 
 8/25Lake7:00 pmT 2-2 
 9/1Otsego 5:00 pmW 8-0 
 9/3Huron 7:00 pm W 1-0
9/8@ Eastwood 5:00 pm W 2-1
9/10 @Oak Harbor 2:00 PmL 1-0
9/13 Swanton 7:00 pm W 1-0 
9/15 @ Woodmore 7:30 pm  W 1-0
 9/17Rossford11:00 am W 6-0 
9/20@ Lake 7:00 pmT 1-1
9/24 Cardinal Stritch 1:00 W 9-0 
9/27@  Delta 5:00 pmW 7-0 
9/29@ Otsego5:00 pm W 8-0
 10/1 Eastwood 1:00 pmT 2-2 
10/6Woodmore7:00 pm L 4-1 
 10/13@ Rossford5:00 pmW 6-0
10/22 Sectionals @ Genoa 2:00 pmW 5-1 
10/26 Districts @ Genoa 5:00 pm  L 1-0

Cross Country
 DateOpponentTime         Results 
8/27Seneca East Classic 9:00 amB: 7th/15 G: 11th/16
8/30NBC Jamboree/Wood4:45 pmB: 3rd/7 G: 4th/7 
  9/6   Oak Harbor4:30 pmB: L ~ G: L
9/10Tiffin CarnivalTBDB:  30/53; G 27/39
9/17Lakota Invitational9:30 am B: 2/8; G 4/8
9/20NBC Jamboree/Fostoria4:45 pmB: 3/8; G: 4/8
9/24Cardinal Invitational 8:00 amB: 8/13; G: 4/9
9/27Ottawa County Meet4:30 pmB: 1/5; G: 3/3
10/1Eagle Invitational9:00 amB: 8/16; G: 8/11
10/8Fostoria Invitational9:00 amB: 9/14; G: 6/14 
10/15NBC Championships Fostoria10:00 am B: 3/8; G: 2/6
 10/22Districts @ Owens CC Boys 1:40
Girls 3:00 
B: 4th; G: 2nd 
 10/29Regionals @ Hedges Boyer  Boys 11:45
Girls 1:30
 
Volleyball
 DateOpponentTime         Results 
8/20 Oak Harbor 10:00 amL 3-0
 8/23Bowsher6:00 pmL 3-1 
 8/25 Waite 6:00 pm W 3-0 
 8/27@Van Buren 10:00 amL 3-1
8/30 Otsego 6:00 pm L 3-0 
9/1 @Eastwood 6:00 pm L 3-0
9/6  @Fostoria 6:00 pm L 3-0 
9/8  Lake 6:00 pm L 3-1 
 9/10 @Delta 1:00 pm L 3-0
9/13Woodmore 6:00 pmW 3-0 
9/15 @Rossford 6:00 pmL 3-0 
9/17 Start 11:00 am L 3-2 
 9/20 Elmwood 6:00 pmL 3-1 
9/22 @Otsego 6:00 pm  L 3-0
 9/24 Northwood11:00 am W 3-0 
9/27 Eastwood  6:00 pmL 3-0
9/29 Fostoria 6:00 pm L 3-0 
10/4 @Lake  6:00 pm L 3-0
 10/6@Woodmore  6:00 pm W 3-0
 10/8 @Carey 10:00 am L 3-0
10/11  Rossford6:00 pm L 3-0 
 10/13 @Elmwood6:00 pm L 3-0 
10/19 Sectionals @ Ottawa Hills 6:00 pm L 3-0
 10/22Districts @ Eastwood 1:00 pm  

Girls Golf
 DateOpponentTime         Results 
8/8 Lake (Chippewa GC) 4:00 pmL
8/17Rossford/Whitmer (Crosswinds)4:00 pm3rd/3 
  8/22  Lake/Rossford (Chippewa GC) 9:00 am2nd/3
8/29NBC Shootout #1 (Crosswinds)4:00 pm3rd/8 
9/1Rossford/Clay (Crosswinds) 4:00 pm3rd/3 
9/8 NBC Shootout #2 (Chippewa GC) 4:00 pm4th/6
9/12NBC Shootout #3 (Stone Ridge) 4:30 pm 5th/6
9/13Fremont Ross @ FCC 4:30 
9/14NBC Shootout #4 (Birch Run)4:00 pm4th/6
9/19NBC Championship (Green Hills)9:00 am4th/6
9/20Rossford/Cardinal Stritch (CrossWinds)4:00 pm Match play

Boys Soccer
 DateOpponentTime         Results 
8/23 Lake 7:00 pmL 3-2 
 8/25Wauseon7:00 pmW 4-0 
  8/30  @MVCD 5:00 pm L 4-0
 9/1@Otsego 5:00 amW 2-0 
9/8Eastwood 5:00 pm L 6-3
9/10 @Oak Harbor 12:00 amL 4-1
9/13  Bowsher 5:00 pm W 2-1 
9/15 Woodmore 7:00 pm W 2-0
 9/17@Rossford 7:00 pm  L 2-0
9/22@Lake 6:00 pm L 3-0
9/27 @Woodmore 5:00 pm L 5-1
9/29Otsego5:00 pm W 3-2
 10/1 @Eastwood 11:00 am L 5-0
10/8Central Catholic1:00 pm T 0-0 
 10/13Rossford5:00 pm L 3-2 
 10/19Sectionals @GHS - Port Clinton 6:00 pm W 3-0 
 10/24Districts @ Lake 5:30 pm L 4-0 

Boys Golf
 DateOpponentTime         Results 
 8/5Knights Invite  9:00 am12th/20 
8/8 Bulldog Invite 8:00 am3rd/18 
8/9Colonial Golfers Club9:00 am5th/22 
 8/10 Port Clinton Classic 9:00 am10th/20 
8/13Pickerington North Fairview1:00 pm 16th/20
8/15 Woodmore & Stritch 4:00 pm 2nd/3 
8/18Tom Pickerel Open 8:00 am7th/18
8/19 Detwiler Invite 9:00 am2nd/5 
8/24  Perrysburg @ Belmont CC 3:30 pm L
8/25 Oak HarborTBDDNP 
8/29NBC Shootout #1 (Chippewa)4:00 pm4th/8
9/6Perrysburg @ Chippewa3:30 pm
 9/7 NBC Shootout #2 (Sugar Creek)4:00 pm 3rd/8
9/12NBC Shootout #1 (Cross Winds) 4:00 pm 2nd/8 
9/13 SJCC (Chippewa)3:30 pm 
9/14NBC Shootout #4 (Otsego) 4:00 pm  4th/8
9/19Ottawa County Meet (Maumee Bay)1:00 pm  2nd/5
9/20NBC Championships (Genoa Hosts) 10:00 am  4th/8
9/29Sectionals @ Detwiler 9:00 am 6th/12 
10/3 Edison Invite 1:30 pm DNP